28. 5. 2026.2. 6. 2026. Višnja Nežić TV NOVA: Zašto gubimo bitku sa požarima na deponijama? Četvrtog dana od izbijanja požara na nesanitarnoj deponiji u Bačkoj Palanci, 27. maja 2026. godine, televizija Nova posvetila je deo emisije „Probudi se“ jednom od velikih ekoloških problema u Srbiji – neadekvatnom upravljanju otpadom i učestalim požarima na deponijama. Gost emisije bio je MSc Igor Jezdimirović, predsednik Upravnog odbora „Inženjera zaštite životne sredine“. Prema podacima Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova, tokom 2025. godine u Srbiji je registrovano ukupno 2.217 požara na deponijama. Ova statistika pokazuje da je prošle godine u proseku svakog dana gorelo čak šest deponija širom zemlje. Govoreći o uzrocima ovako velikog broja požara, Jezdimirović je istakao da je osnovni problem neadekvatan sistem upravljanja otpadom. Kako je objasnio, način na koji se otpad danas tretira u Srbiji predstavlja idealne uslove za nastanak požara. Prema njegovim rečima, sistem se u velikoj meri nije promenio u odnosu na praksu koja je postojala vekovima unazad, kada su se na obodima naselja kopale takozvane „rupe za đubre“. I danas se otpad uglavnom prikuplja i bez prethodne selekcije odlaže na deponije. Kako ovako odložen otpad sadrži i organsku materiju, usled nedostatka vazduha, odnosno u anaerobnim uslovima, dolazi do stvaranja deponijskog gasa. Ovaj gas sadrži metan, koji je veoma zapaljiv, pa je dovoljna i najmanja varnica da dođe do izbijanja požara. Odgovarajući na pitanje novinarke o mogućim dugoročnim rešenjima, Jezdimirović je naglasio da je neophodno da donosioci odluka na svim nivoima vlasti u većoj meri uvažavaju preporuke stručne javnosti i razumeju principe savremenog upravljanja otpadom. Prema njegovim rečima, veliki broj požara na deponijama ukazuje na nedostatak odgovornosti, ali i na izostanak stvarne političke volje da se problem rešava sistemski i dugoročno. Sa stanovišta struke, prvi korak ka rešavanju problema jeste uspostavljanje efikasnog sistema selekcije otpada i izdvajanje materijala koji mogu da se recikliraju. Otpad koji nije pogodan za reciklažu može se preraditi u gorivo iz otpada, koje se zbog svoje visoke energetske vrednosti koristi kao energent u cementarama ili insineratorima. Jezdimirović je posebno istakao da najveću odgovornost za adekvatno upravljanje otpadom imaju jedinice lokalne samouprave. Istovremeno je naglasio da je reč o oblasti koja zahteva dugoročno planiranje, kontinuitet i sistemski pristup. Na pitanje da li bi uspostavljanje takvog sistema predstavljalo veliki finansijski teret, on je ukazao da se stvarni troškovi sadašnjeg načina upravljanja otpadom često zanemaruju. Kako je objasnio, prilikom svakog požara na deponiji u životnu sredinu dospevaju toksične materije koje ulaze u lanac ishrane. Posledice po kvalitet hrane, zdravlje stanovništva i životnu sredinu retko se precizno mere i uračunavaju u ukupne troškove, zbog čega se stvara pogrešan utisak da je uspostavljanje savremenog sistema upravljanja otpadom preskupo. Prema njegovim rečima, kao i u mnogim drugim oblastima, prevencija je uvek znatno jeftinija od saniranja nastale štete. Tokom gostovanja, Jezdimirović je gledaoce uputio i na publikaciju „Izgubljeni vazduh: Uticaj požara na deponijama na zagađenje vazduha i zdravlje ljudi u Srbiji“, koju je objavio Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), a koja detaljno obrađuje posledice požara na deponijama po životnu sredinu i javno zdravlje. U nastavku razgovora osvrnuo se i na novi Zakon o upravljanju otpadom, usvojen u decembru 2025. godine. Kako je naveo, novi zakon nije rešio pitanje odgovornosti zaposlenih u državnoj administraciji, što predstavlja jedan od ključnih izazova u sprovođenju politika upravljanja otpadom. Novinarka je tokom emisije predstavila i publikaciju „Sistemska greška – Izveštaj iz senke za Poglavlje 27“, u čijoj su izradi, kao članovi Koalicije 27, učestvovali i „Inženjeri zaštite životne sredine“. Ovaj izveštaj, između ostalog, pruža pregled aktuelnog stanja u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji, uključujući i upravljanje otpadom, a sadrži i podatke o registrovanim požarima na deponijama tokom 2023. i 2024. godine. Na kraju gostovanja, Jezdimirović je upozorio da bi nastavak postojećih praksi neadekvatnog odlaganja i upravljanja otpadom mogao dodatno da pogorša situaciju tokom predstojećeg letnjeg perioda. Kako je istakao, najavljeni toplotni talasi i visoke temperature povećavaju rizik od izbijanja požara, zbog čega bi Srbija u narednim mesecima mogla da se suoči sa još većim brojem požara na deponijama. … Emisija „Probudi se“ emitovana 27. maja 2026. godine dostupna je na sajtu Televizije Nova. … Подели ово:Click to share on Twitter (Opens in new window)Click to share on Facebook (Opens in new window) Related