19. 9. 2023.

Jesenja akcija zamene starog papira za sadnice!

Jesenja akcija zamene starog papira za sadnice! U želji da podstakne građane i građanke na reciklažu starog papira, udruženje „Inženjeri zaštite životne sredine“ će i ove jeseni organizovati akcije zamene starog papira za sadnice cveća ili drveća. Akcija će se sprovesti u okviru Jesenjih cvetnih pijaca koje tradicionalno organizuje Pokret gorana Novog Sada na platou […]

Prvi sastanak Stručnog tima za sanaciju štete od nevremena

Prvi sastanak Stručnog tim za saniranje oštećenih javnih površina na teritoriji Grada Novog Sada nastalih kao posledica oluja praćenih jakom kišom i atmosferskim pražnjenjem koje su počele 19. jula 2023. godine i zahvatile teritoriju Grada Novog Sada, održan je 19. septembra 2023. godine sa ciljem da se sagledaju razmere oštećena koje su nastala tokom nevremena. […]

16. 9. 2023.

Završena poseta Sajmu zaštite životne sredine u Birmingemu

Zahvaljujući saradnji i podršci Privredne komore Vojvodine i Saveta za cirkularnu ekonomiju predstavnik Inženjera zaštite životne sredine imao je priliku da učestvuje na upravo završenom sajmu usluga i tehnologija posvećenih zaštiti životne sredine www.ess-expo.co.uk koji je održan 13/14. septembra 2023. godine u Birmingemu, Engleska.   Pored velikog broja stručnih panela na kojima su se mogla […]

Water fest
Eko dinar
E projekti Hakaton

SEKO mehanizam

Fotografija Oleg Magni, preuzeto sa Pexel

Sektorske organizacije civilnog društva (SEKO) predstavljaju mehanizam saradnje civilnog društva i javnog sektora prilikom planiranja i korišćenja sredstava iz međunarodne razvojne pomoći koji je nastao na inicijativu Kancelarije za evropske integracije 2011. godine, a sa ciljem uspostavljanja dugoročnog partnerstva. Ova saradnja podrazumeva četiri oblika: planiranje, programiranje, praćenje i izveštavanje.

SEKO mehanizam postoji radi boljeg korišćenja sredstava iz fondova međunarodne razvojne pomoći koja iznosi više od pet milijardi evra. Civilni i javni sektor mogu zajedno da unaprede korišćenje EU fondova, osmisle konkretne projekte i ubrzaju proces pristupanja EU kroz SEKO mehanizam koji omogućava zajedničko utvrđivanje prioriteta i praćenje realizacije projekata. Na ovaj način, civilno društvo može da oceni uspešnost korišćenja fondova.

Kroz SEKO mehanizam omogućena je saradnja organizacija civilnog društva (OCD) sa javnom upravom u 10 oblasti: 1) Pravda; 2) Unutrašnji poslovi; 3) Reforma javne uprave; 4) Životna sredina i klimatske promene; 5) Ljudski resursi i društveni razvoj; 6) Saobraćaj; 7) Konkurentnost; 8) Energetika; 9) Poljoprivreda i ruralni razvoj; 10) Kultura, mediji i civilno društvo.

Kreiranje mogućnosti da se civilno društvo uključi u proces planiranja i programiranja korišćenja javne pomoći Srbije, bolja informisanost o procesu evropskih integracija i planiranju međunarodne razvojne pomoći na nacionalnom nivou dva su najistaknutija dostignuća SEKO mehanizma.

U SEKO mehanizam uključeno je 418 OCD iz cele Srbije koje su podeljene u odnosu na teme u 10 sektorskih organizacija civilnog društva. Inženjeri zaštite životne sredine uključeni su u rad dve sektorske grupe – sektorska radna grupa za Zaštitu životne sredine i klimatske promene predvođena Mladim istraživačima Srbije, i sektorska radna grupa za Energetiku koju predvodi Centar za ekologiju i održivi razvoj.