Novosadska premijera i razgovor o filmu „Prelomna tačka“: Danas na Guduričkom vrhu, sutra bilo gde drugde

U prostorijama Nezavisnog društva novinara Vojvodine u Novom Sadu, u petak 22. maja, organizovana je premijera ekološko-dokumentarnog filma „Prelomna tačka – neće biti radara na Guduričkom vrhu“.

Ostvarenje autorke Ivane Savin bavi se sve prisutnijim problemom — situacijama u kojima se privatni interesi stavljaju iznad zakona i države. Jedan od aktuelnih primera je i plan da se na Vršačkim planinama, na Guduričkom vrhu, dozvoli izgradnja radarskog sistema. Naime, nadležni organi aktivno proteklih godinu dana rade na izmenama propisa kako bi se omogućilo da se meteorološki radar u Samošu (opština Kovačica) premesti na Gudurički vrh, a da na tom lokalitetu privatna kompanija „Wind park Samoš“ izgradi novi vetropark.

Gudurički vrh i njegovo okruženje bili su prirodno dobro pod I stepenom zaštite (stroga zaštita u kojoj je potpuno zabranjena izgradnja objekata i infrastrukture), ali je, uprkos protestima javnosti, Skupština AP Vojvodine prošle godine usvojila Izmene i dopune Prostornog plana područja posebne namene „Vršačke planine“, ovu strogu zaštitu ukinula i stavila ga u režim zaštite II stepena (tzv. aktivna zaštita).

Dejan Maksimović iz Ekološkog centra „Stanište“ u diskusiji nakon projekcije istakao je da je, pod pritiskom građana, Skupština Grada Vršca usvojila inicijativu i od nadležnih pokrajinskih vlasti zatražila da se od promene prostornog plana odustane. Iako od decembra nema vidljivih aktivnosti na terenu, i Maksimović i Savin pretpostavljaju da kompanija priprema dokumentaciju i planira da projekat nastavi.

„Mislimo da će oni na tome da rade što sporije, kako bismo na neki način mogli da zaustavimo to ludilo“, ocenila je autorka.

Maksimović je dodao da građani ne treba da odustanu od borbe za očuvanje Guduričkog vrha, kakva god bila cena.

Film se može pogledati na sledećem linku: „Prelomna tačka – neće biti radana na Guduričkom vrhu“.