10. 9. 2024.

ZAMENITE STARI PAPIR ZA SADNICE TOKOM JESENJIH CVETNIH PIJACA U NOVOM SADU

Tokom jesenjih cvetnih pijaca, koje realizuje Pokret gorana Novog Sada na platou ispred JP SPC „Vojvodina“ (SPENS) u Novom Sadu, udruženja „Inženjeri zaštite životne sredine“ i “Ritam zdravlja” će i ove godine organizovati akciju zamene starog papira za sadnice cveća ili drveća (tuje). Svi koji donesu 10 kg starog papira dobiće sadnicu cveća, a oni […]

POZIV NA NOVOSADSKU PROMOCIJU BELE KNJIGE O DOBIJANJU ENERGIJE IZ OTPADA U SRBIJI

POZIV NA PROMOCIJU BELE KNJIGE O DOBIJANJU ENERGIJE IZ OTPADA U SRBIJI U NOVOM SADU Zadovoljstvo nam je da Vas pozovemo na prezentaciju Bele knjige o dobijanju energije iz otpada u Srbiji, koja će se održati u utorak, 17. septembra 2024. godine, s početkom u 11 časova u Velikoj sali Privredne komore Vojvodine, Novi Sad (Braće […]

6. 9. 2024.

Predstavljena Bela knjiga o dobijanju energije iz otpada u Srbiji

U Beogradu je 5. septembra 2024. godine, pred više od 100 predstavnika privrede, industrije, akademske zajednice, civilnog sektora i državnih institucija predstavljena „Bela knjiga o dobijanju energije iz otpada u Srbiji“, koju smo objavili.    Ova publikacija pruža sveobuhvatan pregled tehnologije dobijanja energije iz otpada, koja je relativno nova u Srbiji, ali nosi veliki potencijal […]

Water fest
Eko dinar
E projekti Hakaton

Klimatske promene

Fotografija Pixabay, preuzeto sa Pexel

 

Klima na Zemlji se menja kroz celu njenu istoriju. Smenjuju se hladni i topli periodi, a do ovih promena dovode male varijacije u Zemljinoj orbiti koje utiču na količinu Sunčeve energije koja će stići do planete. Od prethodnog ledenog doba prošlo je 11 700 godina i u današnjoj klimatskoj eri svedočimo zagrevanju atmosfere. Ono što ovaj period razlikuje od svih prethodnih jeste uticaj ljudskih aktivnosti na brzinu zagrevanja. Kada govorimo o klimatskim promenama danas, mislimo upravo na ovu anomaliju u prirodnim ciklusima.

Efekat staklene bašte, kao opšte poznata pojava koja objašnjava način zagrevanja atmosfere, uvećava se povećanjem koncentracije gasova staklene bašte kao što su ugljen-dioksid (CO2), metan (CH4), vodena para (H2O), azot-suboksid (N2O), ozon (O3) i dr. Ljudske aktivnosti koje direktno doprinose ovom povećanju su u najvećoj meri sagorevanje fosilnih goriva (u industriji i saobraćaju), deforestacija i intenzivna poljoprivreda.

Osim zagrevanja, klimatske promene nam donose i druge probleme poput topljenja glečera, porasta nivoa mora, promene u godišnjim dobima, ekstremne vremenske neprilike i acidifikaciju (zakišeljavanje) okeana.

Klimatske promene za mnoge znače ozbiljne probleme sa osnovnim životnim potrebama kao što su dostupnost čiste vode, hrane i energije. Preduzimanje urgentnih mera i akcija za borbu protiv klimatskih promena su jedan od ciljeva za održivi razvoj. Načini na koji će se države prilagođavati na klimatske promene značajno će uticati nа razvoj na globalnom nivou.  

Da bi se klimatske promene usporile i njihove posledice ublažile, u Parizu je 2015. godine usvojen Sporazum Okvirne konvencije UN o promeni klime (UNFCCC) kojim je definisan globalni cilj – ograničenje rasta srednje globalne temperature ispod 2°C. Trenutni Nacionalno utvrđeni doprinos Srbije je smanjenje emisije gasova staklene bašte od 9,8% do 2030. godine u odnosu na 1990. godinu i u skladu sa tim izrada Strategije klimatskih promena sa Akcionim planom.  Nacrt Zakona o klimatskim promenama je završen krajem 2019. godine i trebalo bi uskoro da bude usvojen, kao i revizija Nacionalno utvrđenog doprinosa koji bi trebalo da bude ambiciozniji od prvobitnog.