28. 2. 2024.

Partnerski sastanak projekta KUL

Od 26. do 28. februara 2024. godine u Novom Sadu održan je sastanak partnera na projektu „Centar za razvoj kreativnih industrija“ – KUL, koji se sufinansira kroz program Kreativna Evropa. Sastanku su prisustvovali predstavnici Centra za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar iz Hrvatske, Razvojnog centra Murska Sobota iz Slovenije, kao i domaćini, predstavnici Inženjera zaštite […]

23. 2. 2024.

POZIV ZA UČEŠĆE U TESTIRANJU PRIRUČNIKA ZA MLADE „EKO PATROLE“

Sa velikim zadovoljstvom Vas pozivamo da okupite grupu mladih i prijavite se za sedmomesečno testiranje priručnika „EKO PATROLE“. Kako bi priručnik radnog naziva „EKO PATROLE“ na najbolji način bio testiran i unapređen, u 5 zemalja (Italija, Mađarska, Hrvatska, Makedonija i Srbija) se od februara do septembra 2024. godine vrši testiranje priručnika, koji sadrži 8 modula. […]

22. 2. 2024.

Nakon sprovedenog naučnog eksperimenta donirale sredstva za aktivnosti Inženjera zaštite životne sredine

Docent dr Dragana Draganac sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i njen kolega Kelin Lu sa Departmana za ekonomiju, Huazhong Univerziteta za nauku i tehnologiju, sproveli su istraživanje o uticaju prodruštvenih preferencija i brige o društvenom imidžu na vrednovanje društveno korisnih akcija na tržištu akcija. U okviru eksperimenta, proučavan je uticaj nefinansijskih vrednosti na vrednovanje […]

Water fest
Eko dinar
E projekti Hakaton

SEKO mehanizam

Fotografija Oleg Magni, preuzeto sa Pexel

Sektorske organizacije civilnog društva (SEKO) predstavljaju mehanizam saradnje civilnog društva i javnog sektora prilikom planiranja i korišćenja sredstava iz međunarodne razvojne pomoći koji je nastao na inicijativu Kancelarije za evropske integracije 2011. godine, a sa ciljem uspostavljanja dugoročnog partnerstva. Ova saradnja podrazumeva četiri oblika: planiranje, programiranje, praćenje i izveštavanje.

SEKO mehanizam postoji radi boljeg korišćenja sredstava iz fondova međunarodne razvojne pomoći koja iznosi više od pet milijardi evra. Civilni i javni sektor mogu zajedno da unaprede korišćenje EU fondova, osmisle konkretne projekte i ubrzaju proces pristupanja EU kroz SEKO mehanizam koji omogućava zajedničko utvrđivanje prioriteta i praćenje realizacije projekata. Na ovaj način, civilno društvo može da oceni uspešnost korišćenja fondova.

Kroz SEKO mehanizam omogućena je saradnja organizacija civilnog društva (OCD) sa javnom upravom u 10 oblasti: 1) Pravda; 2) Unutrašnji poslovi; 3) Reforma javne uprave; 4) Životna sredina i klimatske promene; 5) Ljudski resursi i društveni razvoj; 6) Saobraćaj; 7) Konkurentnost; 8) Energetika; 9) Poljoprivreda i ruralni razvoj; 10) Kultura, mediji i civilno društvo.

Kreiranje mogućnosti da se civilno društvo uključi u proces planiranja i programiranja korišćenja javne pomoći Srbije, bolja informisanost o procesu evropskih integracija i planiranju međunarodne razvojne pomoći na nacionalnom nivou dva su najistaknutija dostignuća SEKO mehanizma.

U SEKO mehanizam uključeno je 418 OCD iz cele Srbije koje su podeljene u odnosu na teme u 10 sektorskih organizacija civilnog društva. Inženjeri zaštite životne sredine uključeni su u rad dve sektorske grupe – sektorska radna grupa za Zaštitu životne sredine i klimatske promene predvođena Mladim istraživačima Srbije, i sektorska radna grupa za Energetiku koju predvodi Centar za ekologiju i održivi razvoj.